ТЕМА: Старовинні міри довжини.
МЕТА: Ознайомити дітей з старовинними вітчизняними мірами; закріпити вміння виконувати дії з десятковими дробами, під час переведення старовинних мір у сучасні; розвивати логічне мислення; виховувати любов до математики, інтерес до старовинних мір.
ОБЛАДНАННЯ: Вислів Г. Лейбніца «Хто хоче обмежитися сучасним без знання минулого, той його не зрозуміє» (висить на дошці), кросворд «Старовинні міри довжини».
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент. Заздалегідь учні отримують завдання: дізнатися, якими одиницями користувалися для вимірювання довжини в давнину, пригадати прислів'я, які стосуються одиниць вимірювання, підготувати доповіді.
Продзвенів уже дзвінок,
Час почати нам урок,
Сіли всі рівненько
Й почали дружненько.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Учитель. Сьогодні ми з вами помандруємо в глибину віків, будемо розглядати старовинні міри довжини. Девіз нашої подорожі: «Із глибини віків до нас дійшли ці величини, не знати їх не маємо причини». Отож на цьому уроці ми з вами будемо розглядати старовинні міри довжини та співставляти їх з сучасними метричними мірами.
IIІ. Вивчення нового матеріалу.
Метричну систему мір ввели у Франції 7 квітня 1795 року . У розробці нової системи мір брали участь Ж.Лагранж, Ж.Даламбер, П.Лаплас та інші вчені. Робота проходила під гаслом: «На всі часи, для всіх народів». Цей напис було зроблено на медалі, яку виготовили на пам'ять про запровадження метричної системи мір. В основу цієї системи покладено одиницю довжини - метр. А до того наші пращури користувалися своєю системою мір. На столах у кожного з вас лежать листочки з старовинними мірами довжини, ваги, місткості. Додому вам було завдання знайти народні прислів’я, приказки, вислови у яких би згадувалися старовинні міри. Першим хоче сказати прислів’я ...
Учень. «Сім верст до небес, і все пішки». Давня одиниця вимірювання —
верста.
Учитель. Верста означає «ходити на великі відстані». Остаточно була встановлена у XVIII ст. Подивіться в листочки, які я вам роздала. Знайдіть там старовинні міри довжини. Тепер знайдіть, якій відстані у кілометрах дорівнює верста? То яка відстань до небес? Давайте обчислимо уявну відстань. До дошки піде...
Учень. 1 верста = 1,066 8км, тоді 7 верст = 7,4676км = 7467,6м.
Учитель. Чи знаєте ви ще прислів'я про версту?
Учень. Доброму коневі не довгі версти.
Учень. Це такий,що за шматок кишки, піде сім верст пішки.
Учитель. А зараз ми з вами розв'яжемо задачу на кмітливість.
Задача 1. Дві віруючі жінки відправилися в Київ, до Лаври. Обидві пройшли 60 верст. Скільки верст пройшла кожна, якщо йшли вони з однаковою швидкістю?
Відповідь. 60 верст.
Учитель. Наші далекі пращури часто робили виміри за допомогою руки. Які міри довжини, пов'язані з рукою, ви знаєте?
Учень. П'ядь, вершок, лікоть.
Учитель.
Вершок — відстань між відставленим великим і витягнутим вказівним пальцями руки.
Лікоть — це відстань від кіпця витягнутого середнього пальця руки до ліктя.
Сажень - відстань між великими пальцями витягнутих у протилежні сторони рук людини, що дорівнює 4 лікті.
Є ще косий сажень — відстань від пальців правої ноги до кінців пальців
витягнутої по діагоналі лівої руки. Які ви знаєте прислів'я про сажень?
Учень. «Бачити на сажень крізь землю»,
Учень.«Косий сажень у плечах».
Учитель. Знайдіть у листочках чому дорівнює 1 сажень.
Розв’яжемо задачу. До дошки піде...
Задача 2. Довжина поля 100 сажнів. Знайти його довжину в метрах. Відповідь округліть до десятих.
Відповідь. 213,4 м.
Задача 3.Довжина колоди дорівнює 5 аршинів.
За 1 хв. від цієї колоди відрізають шматки довжиною 1 аршин. За скільки хвилин буде порізано колоду? (діти виконують разом)
Відповідь. За 4 хв.
Учитель. Які ви знаєте прислів'я про аршин?
Учень. «Не міряй усіх своїм аршином»,
Учень. «Як аршин проковтнув»,
Учень. «Аршин — на кафтан, а два — на латку».
Учитель. Всі ви діти читали казку «Дюймовочка». А чи замислювались ви коли небудь, якого зросту була та дівчинка?
Так правильно 1 дюйм = 2,54 см. Можна сказати, що хлопчик мізинчик - це її братик, тому що дюйм голландською мовою означає «великий палець».
Учитель. Може ви коли чули, як в народі кажуть: «Два вершка від горшка». Вершок - це ще одна старовинна міра довжини. 1вершок = 4,445 см. Запишіть задачу.
Задача 4. Хлопчик має зріст два вершка від горшка, горщик має висоту 58,15см. Знайти якого зросту хлопчик. Відповідь округлити до цілих. Розв'язувати задачу до дошки піде...
Відповідь. 67см.
Учитель. Зі слів записаних на дошці складіть прислів'я.
води грязі восени цебер а ложка
золотниками здоров'я пудами а виходить входить
Цебер = 3 відра, золотник = 4, 2657543г, пуд =16,38046кг.
IV. Самостійна робота
Запиши у метрах а) 3 аршина; б) 500 вершків; в) 50 дюймів.
Наприклад: 1 фут = 30,48см, 25 футів = 30,48 см х 25 = 762см = 7,62м
V. Розгадування кросворда.
Учитель. А тепер розв'яжемо кросворд.
VІ. Підсумок уроку. Розв’язування кросворду «Міри довжини»
Учитель. 1. Які нові для вас одиниці міри ви вивчили?
2.Чому раніше вимірювали в таких одиницях?
З.Чи точними були ці одиниці?
4.Чи зручно було користуватися старими одиницями довжини?
5.Чому ввели нові одиниці довжини?
VIІ. Домашня робота №1462, №1467.
|